UNESCO ASPnet (koordinatorica Ksenija Fänrich)

Naša šola je članica Mreže Unescu pridruženih šol (angl. UNESCO Associated Schools Network, krajše ASPnet), ki deluje pod okriljem Organizacije združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo.

ASPnet, ustanovljen leta 1953, povezuje izobraževalne ustanove po vsem svetu. Slovenija je postala del te velike globalne družine leta 1993, ko je bila zaradi izjemne vloge pri sprejemu beguncev iz vojskujoče se Jugoslavije, kot prva slovenska šola v mrežo sprejeta Osnovna šola Cirila Kosmača iz Pirana. Danes globalna mreža z več kot 11.000 pridruženimi šolami v več kot 180 državah podpira:

  • pripadnost globalni skupnosti in kulturi miru ter nenasilja,
  • trajnostni razvoj in trajnostni življenski slog,
  • medkulturno učenje in spoštovanje kulturne raznolikosti in dediščine.

ASPnet – gonilo inovacij in kakovostnega izobraževanja – je priznan kot učinkovito orodje za doseganje ciljev trajnostnega razvoja (angl. Sustainable development goals, krajše SDG), še posebej točke 4.7 četrtega cilja trajnostnega razvoja – Izobraževanje 2030.

Delo vrtcev in šol temelji na štirih Delorsovih stebrih izobraževanja za 21. stoletje, ki omogočajo otrokom optimalen razvoj:

  • Učiti se, da bi vedeli!
  • Učiti se delati!
  • Učiti se bivati!
  • Učiti se živeti skupaj!

ASPnet uporablja tri komplementarne pristope:

  1. Ustvarjanje: ASPnet kot laboratorij idej razvija, preizkuša in širi inovativne izobraževalne materiale ter spodbuja nove pristope poučevanja in učenja, ki temeljijo na temeljnih vrednotah in prednostnih UNESCO nalogah.
  2. Poučevanje in učenje: krepitev zmogljivosti, inovativno poučevanje in participativno učenje na specifičnih tematskih področjih ASPnet omogočajo ravnateljem šol, učiteljem, učencem in širši šolski skupnosti, da vključijo UNESCO vrednote in postanejo vzorniki v svoji skupnosti in zunaj nje.
  3. Vzajemno delovanje: ASPnet svojim udeležencem nudi priložnosti za povezovanje in izmenjavo izkušenj, znanja in dobrih praks s šolami, posamezniki, skupnostmi, oblikovalci politik in družbo kot celoto.

Naša šola sledi smernicam ASPnet z izvedbo lastnih projektov, z obeleževanjem različnih mednarodnih dni in let ter z vključevanjem in sodelovanjem na projektih drugih slovenskih in tujih šol.

Vir: AspNet

Aktivnosti v šolskem letu 2024/2025

»POZDRAV PTIC MIRU«

Sodelovanje v KROVNEM projektu središča za CELJSKO in SAVINJSKO regijo »POZDRAV PTIC MIRU«

21. september je svetovni dan miru. Ta dan je leta 1981 razglasila Generalna skupščina združenih narodov z namenom, da bi se ljudje bolj zavedali, kako pomemben je mir.

Projekt Pozdrav ptic miru vabi otroke in mlade, da v svojem okolju spomnijo odrasle na mir, ki ga želijo, da lahko odrastejo, živijo svojo mladost, načrtujejo svojo prihodnost. Mladi so nosilci ideje, da je mir vrednota, ki nam je v Sloveniji še dana in jo moramo s hvaležnostjo negovati v dobro vseh.

Ptica leti. Poleteti pomeni iti v neznano, naučiti se gledati nase in na svet z nove perspektive. Za vzlet potrebujemo močne zamahe kril, zato moramo nujno odstraniti vse dvome in zaupati vase.

V šolskem letu 2024/25  se osrednja tema glasi:

»V miru so združene: sanje, ljubezen, znanje, svoboda, pravičnost in poštenost.«

Prva aktivnost: Otroci narišejo svojo ptico ali pa izberejo eno izmed že narejenih in ji vtisnejo/ vpišejo eno izmed vrednot, ki so navedene v osrednji temi. Potem poiščejo sošolca, ki je izbral isto vrednoto, in se z njim pogovorijo o njej. O tej vrednoti skupaj oblikujeta misel – sporočilo, ki ga želita deliti z ostalimi, in ga napišeta na list. Zbrane liste s sporočili naj predstavnik šolske skupnosti prinese mentorici ŠS.

Čez čas bo sledila nadgradnja.

Vabljeni k sodelovanju.

Ksenija Fänrich, mentorica ŠS

Svetovni dan učiteljev in ptice miru

Dostopnost